ŘÍKÁTE MI SVÁ TAJEMSTVÍ
JE FÉR ŘÍCI I NĚCO NA OPLÁTKU

Bowenovu techniku, která vám umí pomoci od opravdu mnoha tělesných potíží, pro vás piluji od roku 2007. Pátrám po všech dostupných zdrojích této i dalších užitečných technik. Od roku 2012 tuto techniku také lektorsky šířím mezi laickou i odbornou veřejnost. Mojí vizí je Bowen do každé rodiny, protože ušetří spoustu bolesti, prášků a času.

 

Aby to fungovalo, musím se pořád učit. Jinak by to i byla nuda... :)

  • Bylo potřeba se dát sama dohromady.
  • Bez výjimek se učit od nejlepších - bez velkého ohledu na vzdálenost a cenu.
  • Odpustit si tu haldu chyb, co jsem nadělala :-), a pokračovat.

CESTA ZA BOWENEM A ZPÁTKY

Dát se dohromady znamenalo změnit celé sebepojetí. Přesně vím, jaké je cítit se pod psa a myslet si, že to už nebude lepší. Dalo to nějakou práci, ale výsledek je sto a jedna. Obor, který mi k tomu pomohl, mne dnes z poloviny živí. Takže platí, že všechno zlé, je pro něco dobré. Co jsem dostala, dávám dál. 

Začátek
Považuji za největší výhru v životě, že jsem si jednoho dne mohla říct "tohle já budu dělat, tady je moje místo". Do té doby jsem zůstávala na ČZU a tak nějak fungovala. Nejsem vědecký typ. Tak jsem odešla do soukromé firmy. Přes určitou volnost jsem nemohla říct, že toto je mým životním poslání. Přelom přišel na kurzu Bowenovy techniky v Předklášteří v roce 2007. Potkala jsem se s mistrem Bowenovy techniky Mírou Franclem. Ale jestli si myslíte, že to byl hogofogo kurz v naleštěných prostorách, tak se dost pletete. Podle pohádek to nejcennější nebývá to nejtřpytivější.

Od té doby se věci začaly měnit. Chvíli to bylo dost nahoru a dolů. Když jste člověk, který je celý život někde zaměstnán, neumíte si představit ty výhody svobodného podnikání. Neumíte si představit, že byste opustili tu jistotu, kdy víte, co budete dělat za dva, tři měsíce. S kolika penězi můžete počítat a podobně. Nemáte sami odvahu odejít. Naštěstí mne z té firmy vyhodili, že jsem svéráz a neovladatelná :). To byla skvělá příležitost vyzkoušet, jak je ten Bowen v mých rukou dobrý. Říkala jsem si, lidi poznají ten poklad a přetrhnou se. No, ani ne, tedy ze začátku.

Hodně vás to změní. Opravdu hodně. Rodiče se nejdřív chytali za hlavu. Takhle dlouho studovat, pak to všechno hodit z okna a jít za něčím úplně jiným? Spíš mi dlouho trvalo, než jsem potkala to, co chci dělat. Život hraje zajímavé hry a jednou z nich jsou hry na bludiště a zkratky. Posléze se ukázalo, že to studování vůbec zbytečné nebylo. Ale na začátku to bylo jen já, moje ruce a masážní technika, kterou nikdo neznal. Bylo opravdu těžké získat důvěru lidí, aby to zkusili. Když začínáte, máte dost vlastní "sebenedůvěry", natož bojovat proti té cizí.

Mezitím jsem v masážích šla dál. Chtěla jsem vědět, proč se v Bowence určité věci dělají tak a ne jinak. Jsem ráda, že jsem nestudovala klasickou školu, třeba fyzioterapii. Měla jsem to štěstí učit se jen to, co jsem potřebovala. Jako Tom Bowen. Měla jsem štěstí, že jsem potkala mistry, jako byl Míra Francl a když už není, tak druhým štěstím je Pavel Batík. Takové věci se nikde na kurzu nedozvíte. S mistry musíte "žít".

Dobře vybírat. Kurzy nejsou rohlíky, které máte na každém rohu stejné a rozhoduje pouze cena. Vždycky jsem si vybírala podle lektora. Zvedla jsem zadek a jela klidně daleko, i když jsem mohla jít na kurz za rohem a levněji. Investice času a důvěry hlavně v to, že mi sedí to, co jsem se naučila. Lektorům musím důvěřovat a musím s nimi dokázat souhlasit. Musím tomu rozumět a musí mi to dávat smysl. Mám otázky, chci odpovědi. To mi ve škole nedopřáli. To je o osobnosti lektora. Proto si dobře vybírám.

Kurzy Bowenovy techniky -  není za jeden kurz a hotovo. Když to chcete dělat dobře, je to znovu a znovu dokola trénovat a trénovat. Za ta léta jsem viděla hodně těch, co říkají, že jeden kurz stačí. Není moc na co koukat. Lidé jsou pohodlní a čekají více impulzů z venku. Čekají snadné věci. To Bowenova technika opravdu není. Prověří, jak to s ní myslíte vážně. Musíte s ní překonat těžký začátek, než si ji získáte. Pokud vydržíte, získáte obrovské možnosti.

Byl to kus cesty, ale stálo to za to. Pokud vydržíte a dobře se to naučíte, budete mezi maséry výjimeční. Budete na sebe hrdí. Je jedno čím jste dneska vy. Můžete také v životě kdykoliv přehodit výhybku a vydat se jiným směrem za pocitem užitečnosti a svou hrdostí.

OD KOHO JSEM SE UČILA

 

Soupis absolvovaných kurzů a výcviků

Bowenova technika a VHT

2007 srpen - Bowenova technika I. stupeň (Miroslav Francl †)
2008 červen - Bowenova technika II. (Jiří Beran)
2010 únor - Bowenova technika I + II (Katarína Koleňová)
2010 červen - VHT (Vibromusculární harmonizační technika) I. stupeň (Katarína Koleňová)
2010 srpen - VHT II. stupeň (Jo Fernadnez)
Online kurzy Bowenovy techniky: Jonathan Damonte, Jock Ruddock (koně), Julian Baker

Lektorská činnost Bowenova technika
2009 - s Jiřím Beranem
2011 - 2012 s Katarínou Koleňovou
2012 až dosud samostatně

Kurzy fyzioterapeutické
2012 prosinec - Centrovaná postura v kontextu vývojové kineziologie (Mgr. Barbara Fischerová)
2015 březen - Kinesiotaping pro fyzioterapeuty (Mgr. Tereza Dvořáková, Ph.D.)
2015 listopad - Fyzioterapie u disfunkce pánevního dna a inkontinence (certifikovaný kurz MZČR) (PhDr. Petra Vondrašová, Ph.D., Daniela Císařová, DiS.)
2016 duben - Dětská noha - podologie a fyzioterapie (PhDr. Petra Vondrašová, Ph.D.)
2016 listopad - Moderní operativa a fyzioterapie kolenního kloubu (MUDr. Marek ReichlPhDr. Petra Vondrašová, Ph.D.)
2016 listopad - Moderní operativa a fyzioterapie ramenního kloubu (MUDr. Marek ReichlPhDr. Petra Vondrašová, Ph.D.)
2017 únor - Noha - diagnostika a korekce (PhDr. Petra Vondrašová, Ph.D.)
2018 říjen - Aktivní odraz a sportovní obuv (Tomáš Mráz, Dis.)
2019 květen - Moderní operativa a fyzioterapie krční páteře (MUDr. Slavomír ŽídekPhDr. Petra Vondrašová, Ph.D.)
2019 květen - Moderní operativa a fyzioterapie bederní páteře (MUDr. Slavomír ŽídekPhDr. Petra Vondrašová, Ph.D.)

Kurzy masérské
2008 červenec - Masér mimo zdravotnická zařízení - Dexter Academy Praha
2008 květen - Dornova metoda (MgA. Zuzana Prouzová)
2009 březen - Lymfatická drenáž (Hana Váchová)
2012 březen - Arvigo Techniques of Maya Abdomen Therapy - selfcare (Vivian Menjivar)
2012 září - Kineziotaping (PhDr. Andrea Ryšávková, Ph.D.)
2013 duben - Professional Care Training of Arvigo Techniques of Maya Abdomen Therapy (Cathy Lipsky)
2013 do současnosti - osobní spolupráce Pavel Batík

Specializované přednášky
2012 listopad - Vliv emocí na pohybový aparát (prim. MUDr. Moráňová, Pavel Jakeš)

Tradiční čínská medicína
2008 srpen - Baňkování podle principů TČM (MUDr. Doris Danielová)
2008 září - 2010 červen - Dvouleté studium TČM v Brně (MUDr. Doris Danielová)
2010 září - 2011 květen - člen týmu lektorů dvouletého studia TČM, Baňkování dle TČM, Aurikuloterapie podle Nogiera, stáž v ordinaci MUDr. Danielové
2010 květen - Universita tradiční čínské medicíny Tian Jin Čína
2010 srpen - Tui-na čínská léčebná masáž (David Wei - Zi Rong)
2011 květen - Tui-na čínská léčebná masáž - advanced (David Wei - Zi Rong)
2014 listopad - Chi Nei Tsang - čínská masáž břicha - (Jutta Kellenberger-Reichert)

Psychoterapie
2011 říjen - Kineziologie - One Brain - I. + II. stupeň  - Alena Řehořová
2014 říjen - 2018 srpen - Psychoterapeutický výcvik Hermés Solutions training - schválen ČPS jako vzdělávací a tréninkový program pro oblast zdravotnictví (MUDr. František Matuška)
2017 listopad - Úvod do neuropsychoterapie - seminář - Mgr. Michaela Viktorinová, M.Sc., MUDr. et Mgr. Kristýna Drozdová, Ph.D. a MUDr. Michal Raszka, Ph.D. 
2018 říjen - Neuropsychoterapie II - seminář - Mgr. Michaela Viktorinová, M.Sc., MUDr. et Mgr. Kristýna Drozdová, Ph.D. a MUDr. Michal Raszka, Ph.D. 

Spolupráce: reprezentace veslování Dukla Praha, SK Slávia, lehká atletika, judo

Původní vzdělání
2006 - dokončení postgraduálního studia v oboru Biologie reprodukce hospodářských zvířat ČZU Praha